Vishay/Dale RLR07C1802GSBSL
RLR07C1802GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1802GSBSL
Brief Description
RES 18K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1802GSBSL.pdf
Availability of RLR07C1802GSBSL
QUANTITY
RLR07C1802GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1802GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1802GSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1802GSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1802GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1802GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1802GSBSL
SURGE SUPP 58V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 23POS W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf