Vishay/Dale RLR07C1803GSRE6
RLR07C1803GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1803GSRE6
Brief Description
RES 180K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1803GSRE6.pdf
Availability of RLR07C1803GSRE6
QUANTITY
RLR07C1803GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1803GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1803GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1803GSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1803GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1803GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1803GSRE6
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL ECO SOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 11.02"L X 7.09"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf