Vishay/Dale RLR07C19R6FSR36
RLR07C19R6FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C19R6FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C19R6FSR36.pdf
Availability of RLR07C19R6FSR36
QUANTITY
RLR07C19R6FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C19R6FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C19R6FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C19R6FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C19R6FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C19R6FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C19R6FSR36
RES 3.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 100MHZ 50TSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 500MW TO92-3 datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLX 4:1/2:1 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
KIT FUSE 5-30A 6.3X32MM FST 5PC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf