Vishay/Dale RLR07C2001FPBSL
RLR07C2001FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2001FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2001FPBSL.pdf
Availability of RLR07C2001FPBSL
QUANTITY
RLR07C2001FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2001FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2001FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2001FPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2001FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2001FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2001FPBSL
RELAY OPTO AC/DC 40V 80MA 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 80MA 137.8 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.7A 8MSOP datasheet.pdf
H48-6C SHEET 320X320X2MM datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
POWER EMI/RFI FILTER 400A FLNGD datasheet.pdf
RES SMD 0.113 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf