Vishay/Dale RLR07C2004FRB14
RLR07C2004FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2004FRB14
Brief Description
RES 2M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2004FRB14.pdf
Availability of RLR07C2004FRB14
QUANTITY
RLR07C2004FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2004FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2004FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2004FRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2004FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2004FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C2004FRB14
FIXED IND 3.3MH 100MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP FEM LSE 16AWG datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 467MA 792 MOHM datasheet.pdf
LED PMI 1 RED 125V CLEAR LENS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE6 M25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf