Vishay/Dale RLR07C20R0FRB14
RLR07C20R0FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C20R0FRB14
Brief Description
RES 20 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C20R0FRB14.pdf
Availability of RLR07C20R0FRB14
QUANTITY
RLR07C20R0FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C20R0FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C20R0FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C20R0FRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C20R0FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C20R0FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C20R0FRB14
IC MULTIPLEXER 16X1 28SSOP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 26 POS .177 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 300K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 25A 32VDC datasheet.pdf
CONN JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
OSC MEMS 34.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf