Vishay/Dale RLR07C2204GMRE6
RLR07C2204GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2204GMRE6
Brief Description
RES 2.2M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2204GMRE6.pdf
Availability of RLR07C2204GMRE6
QUANTITY
RLR07C2204GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2204GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2204GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)