Vishay/Dale RLR07C2260FPB14
RLR07C2260FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2260FPB14
Brief Description
RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2260FPB14.pdf
Availability of RLR07C2260FPB14
QUANTITY
RLR07C2260FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2260FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2260FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2260FPB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2260FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2260FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C2260FPB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf