Vishay/Dale RLR07C2490FSBSL
RLR07C2490FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2490FSBSL
Brief Description
RES 249 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2490FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2490FSBSL
QUANTITY
RLR07C2490FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2490FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2490FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2490FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2490FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2490FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2490FSBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 37 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
SSD 48GB SCSI datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SLDR YELLOW datasheet.pdf
PWR SUPPLY AC-DC 220W EXT VI datasheet.pdf