Vishay/Dale RLR07C2493FSBSL
RLR07C2493FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2493FSBSL
Brief Description
RES 249K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2493FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2493FSBSL
QUANTITY
RLR07C2493FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2493FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2493FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2493FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2493FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2493FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2493FSBSL
MODULE APP: SOUND RECORD STUDIO datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X10.5X0.5" GREY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH TQFP64-8 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
FAN BLOWER 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-15 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 144MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf