Vishay/Dale RLR07C3003GSBSL
RLR07C3003GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3003GSBSL
Brief Description
RES 300K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3003GSBSL.pdf
Availability of RLR07C3003GSBSL
QUANTITY
RLR07C3003GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3003GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3003GSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3003GSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3003GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3003GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C3003GSBSL
CAP CER 680PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 175NS 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf