Vishay/Dale RLR07C3091FRRE6
RLR07C3091FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3091FRRE6
Brief Description
RES 3.09K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3091FRRE6.pdf
Availability of RLR07C3091FRRE6
QUANTITY
RLR07C3091FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3091FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3091FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3091FRRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3091FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3091FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3091FRRE6
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SRL PROGR 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QFN datasheet.pdf
TRIMMER 220K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN FPC 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf