Vishay/Dale RLR07C3571FRB14
RLR07C3571FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3571FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.57K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3571FRB14.pdf
Availability of RLR07C3571FRB14
QUANTITY
RLR07C3571FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3571FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3571FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3571FRB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3571FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3571FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C3571FRB14
IC NVSRAM 8MBIT 70NS 36DIP datasheet.pdf
SSD 3.5" IDEP 16GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/PROG 0.2A 8UMAX datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FLANGED PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 39MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO41 datasheet.pdf