Vishay/Dale RLR07C3601GPB14
RLR07C3601GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3601GPB14
Brief Description
RES 3.6K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3601GPB14.pdf
Availability of RLR07C3601GPB14
QUANTITY
RLR07C3601GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3601GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3601GPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3601GPB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3601GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3601GPB14 Details Description
Related parts for RLR07C3601GPB14
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FITTING CABLE PG11 THREAD METAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 50POS R/A AU SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 4 PORT datasheet.pdf
LED XLAMP 6500K WHITE 18V SMD datasheet.pdf