Vishay/Dale RLR07C3651FPRE6
RLR07C3651FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3651FPRE6
Brief Description
RES 3.65K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3651FPRE6.pdf
Availability of RLR07C3651FPRE6
QUANTITY
RLR07C3651FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3651FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3651FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3651FPRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3651FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3651FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3651FPRE6
INPUT MODULE DC 32MA 5VDC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.45A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.35A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG GRY 2500' datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COMMON MODE 6.8MH datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING 636000008 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.07A 110 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf