Vishay/Dale RLR07C3740FSB14
RLR07C3740FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3740FSB14
Brief Description
RES 374 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3740FSB14.pdf
Availability of RLR07C3740FSB14
QUANTITY
RLR07C3740FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3740FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3740FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3740FSB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3740FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3740FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C3740FSB14
IC VOICE REC/PLAY 5MIN IN 28TSOP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND BLACK 10' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO263AB datasheet.pdf
UNV,PWR,MDL,ASY,HDR,LEV 2 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
XFRMR 250VA DIN RAIL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf