Vishay/Dale RLR07C37R4FMBSL
RLR07C37R4FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C37R4FMBSL
Brief Description
RES 37.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C37R4FMBSL.pdf
Availability of RLR07C37R4FMBSL
QUANTITY
RLR07C37R4FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C37R4FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C37R4FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C37R4FMBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C37R4FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C37R4FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C37R4FMBSL
RELAY OPTO TELCOM 12OMA 8-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
VARISTOR 68V 500A DISC 12MM datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 120 OHM 12SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 10POS datasheet.pdf
RES SMD 4.25 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
LEAD ACID 12V 65AH datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 1575 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf