Vishay/Dale RLR07C37R4FSBSL
RLR07C37R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C37R4FSBSL
Brief Description
RES 37.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C37R4FSBSL.pdf
Availability of RLR07C37R4FSBSL
QUANTITY
RLR07C37R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C37R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C37R4FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C37R4FSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C37R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C37R4FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C37R4FSBSL
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V C0K RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DEVELOPMENT BOARD CHIPKIT UC32 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf