Vishay/Dale RLR07C39R0GRB14
RLR07C39R0GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C39R0GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C39R0GRB14.pdf
Availability of RLR07C39R0GRB14
QUANTITY
RLR07C39R0GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C39R0GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C39R0GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C39R0GRB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C39R0GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C39R0GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C39R0GRB14
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 11POS datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 5% 400 VDC RADI datasheet.pdf
1200UF 35V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf