Vishay/Dale RLR07C4122FSRE6
RLR07C4122FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4122FSRE6
Brief Description
RES 41.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4122FSRE6.pdf
Availability of RLR07C4122FSRE6
QUANTITY
RLR07C4122FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4122FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C4122FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4122FSRE6
Related LinksRLR07C4, RLR07C4122FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4122FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C4122FSRE6
IC VREF SHUNT 1.22V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 6" 7A CRS datasheet.pdf