Vishay/Dale RLR07C4700GSR36
RLR07C4700GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4700GSR36
Brief Description
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4700GSR36.pdf
Availability of RLR07C4700GSR36
QUANTITY
RLR07C4700GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4700GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C4700GSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4700GSR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C4700GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4700GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C4700GSR36
CIR BRKR THRM 15A 125VAC ROCKER datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE IEC 1A datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 2A 24VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CBL 35POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LMR62421XSD datasheet.pdf
POT 10 OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf