Vishay/Dale RLR07C4751FPR36
RLR07C4751FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4751FPR36
Brief Description
RES 4.75K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4751FPR36.pdf
Availability of RLR07C4751FPR36
QUANTITY
RLR07C4751FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4751FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C4751FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4751FPR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C4751FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4751FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C4751FPR36
CAP FILM 0.24UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf