Vishay/Dale RLR07C4990FRB14
RLR07C4990FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4990FRB14
Brief Description
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4990FRB14.pdf
Availability of RLR07C4990FRB14
QUANTITY
RLR07C4990FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4990FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4990FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4990FRB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4990FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4990FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C4990FRB14
RES 19.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 80KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6DSBGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 55V 20A TDSON-8-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 3+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf