Vishay/Dale RLR07C5102GMR36
RLR07C5102GMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5102GMR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5102GMR36.pdf
Availability of RLR07C5102GMR36
QUANTITY
RLR07C5102GMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5102GMR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C5102GMR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5102GMR36
Related LinksRLR07C5, RLR07C5102GMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5102GMR36 Details Description
Related parts for RLR07C5102GMR36
DIODE ZENER 13V 1W DO41 datasheet.pdf
RES .07 OHM 1W 1% WIREWOUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR MC HI-EFF 20-QFN datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 330 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf