Vishay/Dale RLR07C51R1FSB14
RLR07C51R1FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C51R1FSB14
Brief Description
RES 51.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C51R1FSB14.pdf
Availability of RLR07C51R1FSB14
QUANTITY
RLR07C51R1FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C51R1FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C51R1FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C51R1FSB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C51R1FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C51R1FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C51R1FSB14
RES SMD 2.87KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 40PF 8KV R7 NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 3X2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf