Vishay/Dale RLR07C5602GPRSL
RLR07C5602GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5602GPRSL
Brief Description
RES 56K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5602GPRSL.pdf
Availability of RLR07C5602GPRSL
QUANTITY
RLR07C5602GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5602GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5602GPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5602GPRSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5602GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5602GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C5602GPRSL
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 108POS .050 THRUHL datasheet.pdf