Vishay/Dale RLR07C5R11FMRE6
RLR07C5R11FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5R11FMRE6
Brief Description
RES 5.11 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5R11FMRE6.pdf
Availability of RLR07C5R11FMRE6
QUANTITY
RLR07C5R11FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5R11FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C5R11FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5R11FMRE6
Related LinksRLR07C5, RLR07C5R11FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5R11FMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C5R11FMRE6
TIP HEAT BLOWER FOR TS 550 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DRIVER/RCVR DUAL BUS 20PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 18W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SQU datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 50V AXIAL datasheet.pdf