Vishay/Dale RLR07C5R36FMBSL
RLR07C5R36FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5R36FMBSL
Brief Description
RES 5.36 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5R36FMBSL.pdf
Availability of RLR07C5R36FMBSL
QUANTITY
RLR07C5R36FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5R36FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5R36FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5R36FMBSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5R36FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5R36FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C5R36FMBSL
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
HUB ETHERNET 1 PORT 802.3AF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 160POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 4POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 52POS datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf