Vishay/Dale RLR07C61R9FPRSL
RLR07C61R9FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C61R9FPRSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C61R9FPRSL.pdf
Availability of RLR07C61R9FPRSL
QUANTITY
RLR07C61R9FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C61R9FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C61R9FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C61R9FPRSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C61R9FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C61R9FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C61R9FPRSL
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 25PPM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 76.0686MHZ CMOS SMD datasheet.pdf