Vishay/Dale RLR07C6802GSRE6
RLR07C6802GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6802GSRE6
Brief Description
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6802GSRE6.pdf
Availability of RLR07C6802GSRE6
QUANTITY
RLR07C6802GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6802GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6802GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6802GSRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6802GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6802GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6802GSRE6
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 2V 20% 0402 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
COPPER COMPRESSION HTAP datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf