Vishay/Dale RLR07C6R19FMBSL
RLR07C6R19FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6R19FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6R19FMBSL.pdf
Availability of RLR07C6R19FMBSL
QUANTITY
RLR07C6R19FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6R19FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6R19FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6R19FMBSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6R19FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6R19FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C6R19FMBSL
CONN RECEPT PIN .022-.034" .250" datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC40S/AE40M/HKC40S datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP HD G50 GOLD datasheet.pdf
MM SC-LC FIBER CABLE datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf