Vishay/Dale RLR07C7153FRBSL
RLR07C7153FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7153FRBSL
Brief Description
RES 715K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7153FRBSL.pdf
Availability of RLR07C7153FRBSL
QUANTITY
RLR07C7153FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7153FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7153FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7153FRBSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7153FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7153FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C7153FRBSL
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CARD GUIDE FOR 4.5" PC BOARDS datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MA-CBL-C2-EU 3ANALOG INPUT CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 730MA 735 MOHM datasheet.pdf
TB RIS CLA STACK datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf