Vishay/Dale RLR07C75R0GPR36
RLR07C75R0GPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C75R0GPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C75R0GPR36.pdf
Availability of RLR07C75R0GPR36
QUANTITY
RLR07C75R0GPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C75R0GPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C75R0GPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C75R0GPR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C75R0GPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C75R0GPR36 Details Description
Related parts for RLR07C75R0GPR36
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FPBGA datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G550 / 30 K / 2% datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HDM 8EAPR100F125F K datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28 OHM 1% 10W datasheet.pdf