Vishay/Dale RLR07C8251FMRE6
RLR07C8251FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8251FMRE6
Brief Description
RES 8.25K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8251FMRE6.pdf
Availability of RLR07C8251FMRE6
QUANTITY
RLR07C8251FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8251FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C8251FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8251FMRE6
Related LinksRLR07C8, RLR07C8251FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8251FMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C8251FMRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A SOT-32 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND SLIDE SLDR datasheet.pdf
PMI GREEN RECT SUB MINI datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold datasheet.pdf