Vishay/Dale RLR07C8873FSRSL
RLR07C8873FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8873FSRSL
Brief Description
RES 887K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8873FSRSL.pdf
Availability of RLR07C8873FSRSL
QUANTITY
RLR07C8873FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8873FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8873FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8873FSRSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8873FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8873FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C8873FSRSL
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TOOL INSERTION 4CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf