Vishay/Dale RLR07C97R6FSBSL
RLR07C97R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C97R6FSBSL
Brief Description
RES 97.6 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C97R6FSBSL.pdf
Availability of RLR07C97R6FSBSL
QUANTITY
RLR07C97R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C97R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C97R6FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C97R6FSBSL
Related LinksRLR07C9, RLR07C97R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C97R6FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C97R6FSBSL
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 7-5NS 80QFP datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 40E 5.5KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC PWM IPS HIGH SIDE DPAK-7 datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW 25COL SIGNAL END datasheet.pdf
TRANSFRMER BRUSH 1510 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM RADIAL datasheet.pdf