Vishay/Dale RLR20C1210FPBSL
RLR20C1210FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1210FPBSL
Brief Description
RES 121 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1210FPBSL.pdf
Availability of RLR20C1210FPBSL
QUANTITY
RLR20C1210FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1210FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1210FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1210FPBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1210FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1210FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C1210FPBSL
RECEPT WRAPOST .032-.046" .515" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CABLE CAT7 8COND 26AWG GRN 3.28' datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 105MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY I2C 3% SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
102MCE-SC-80 MEDIA CONV. datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf