Vishay/Dale RLR20C1211FRRSL
RLR20C1211FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1211FRRSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1211FRRSL.pdf
Availability of RLR20C1211FRRSL
QUANTITY
RLR20C1211FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1211FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1211FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1211FRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1211FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1211FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C1211FRRSL
IC ADC SMPL SHTDWN 16BIT 36-SSOP datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.75K OHM 1206 datasheet.pdf
TEN60 PRESS-FIT VERT RECPT ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf