Vishay/Dale RLR20C1780FPR36
RLR20C1780FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1780FPR36
Brief Description
RES 178 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1780FPR36.pdf
Availability of RLR20C1780FPR36
QUANTITY
RLR20C1780FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1780FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C1780FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1780FPR36
Related LinksRLR20C1, RLR20C1780FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1780FPR36 Details Description
Related parts for RLR20C1780FPR36
IC LATCH TRANSP 16BIT 3ST 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR LOW EMI 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR TPS92075 datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 2POS SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 19MM datasheet.pdf
IC HUB CTLR USB 3.0 72QFN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf