Vishay/Dale RLR20C1780FPRE6
RLR20C1780FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1780FPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1780FPRE6.pdf
Availability of RLR20C1780FPRE6
QUANTITY
RLR20C1780FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1780FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1780FPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1780FPRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1780FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1780FPRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1780FPRE6
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 22.1M OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC CLK MUX PCIE 2 TO 4 20TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf