Vishay/Dale RLR20C1823FRRE6
RLR20C1823FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1823FRRE6
Brief Description
RES 182K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1823FRRE6.pdf
Availability of RLR20C1823FRRE6
QUANTITY
RLR20C1823FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1823FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1823FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1823FRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1823FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1823FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1823FRRE6
IC VOLT DETECT 4.6V N-CH OD SMD datasheet.pdf
OSC XO 67.108864MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
2.5MM,HSG,4POS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 1.6A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE CLAMP 1.38" datasheet.pdf
DFN-8 STENCIL datasheet.pdf
CAP TRIM 1.5-40PF 250V THRU HOLE datasheet.pdf