Vishay/Dale RLR20C1911FRB14
RLR20C1911FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1911FRB14
Brief Description
RES 1.91K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1911FRB14.pdf
Availability of RLR20C1911FRB14
QUANTITY
RLR20C1911FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1911FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1911FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1911FRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1911FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1911FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C1911FRB14
RES SMD 459 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf