Vishay/Dale RLR20C2002FRR36
RLR20C2002FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2002FRR36
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2002FRR36.pdf
Availability of RLR20C2002FRR36
QUANTITY
RLR20C2002FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2002FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C2002FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2002FRR36
Related LinksRLR20C2, RLR20C2002FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2002FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C2002FRR36
CONN PLUG STRAIGHT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
IC LINE DRVR ADSL/ADSL2 16LFCSP datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 305MA 1.6 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf