Vishay/Dale RLR20C2261FRBSL
RLR20C2261FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2261FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2261FRBSL.pdf
Availability of RLR20C2261FRBSL
QUANTITY
RLR20C2261FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2261FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2261FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2261FRBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2261FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2261FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C2261FRBSL
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
090II NON SLD REC(SQ0.85-1.25) datasheet.pdf
CBL 39PS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/SSFIB datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf