Vishay/Dale RLR20C2401GPRSL
RLR20C2401GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2401GPRSL
Brief Description
RES 2.4K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2401GPRSL.pdf
Availability of RLR20C2401GPRSL
QUANTITY
RLR20C2401GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2401GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2401GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2401GPRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2401GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2401GPRSL Details Description
Related parts for RLR20C2401GPRSL
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 256FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 90MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FACE PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf