Vishay/Dale RLR20C24R0GRBSL
RLR20C24R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C24R0GRBSL
Brief Description
RES 24 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C24R0GRBSL.pdf
Availability of RLR20C24R0GRBSL
QUANTITY
RLR20C24R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C24R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C24R0GRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C24R0GRBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C24R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C24R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C24R0GRBSL
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf