Vishay/Dale RLR20C2800FMB14
RLR20C2800FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2800FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2800FMB14.pdf
Availability of RLR20C2800FMB14
QUANTITY
RLR20C2800FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2800FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C2800FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2800FMB14
Related LinksRLR20C2, RLR20C2800FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2800FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C2800FMB14
CONN HEADER VERT .100 6POS 15AU datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.6A SOT89-3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.22 OHM 1% 10W datasheet.pdf