Vishay/Dale RLR20C3480FRBSL
RLR20C3480FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3480FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3480FRBSL.pdf
Availability of RLR20C3480FRBSL
QUANTITY
RLR20C3480FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3480FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3480FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3480FRBSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C3480FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3480FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C3480FRBSL
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CABLE TXRX/ARB 3PORT 80-HTQFP datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM R/A AU 16POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 22POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf