Vishay/Dale RLR20C47R0GPB14
RLR20C47R0GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C47R0GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C47R0GPB14.pdf
Availability of RLR20C47R0GPB14
QUANTITY
RLR20C47R0GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C47R0GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C47R0GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C47R0GPB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C47R0GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C47R0GPB14 Details Description
Related parts for RLR20C47R0GPB14
FUSE GLASS 300MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM TO236-3 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE NEUTRAL LINE 80A datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.71"L X 4.13"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.05A 100 MOHM datasheet.pdf