Vishay/Dale RLR20C5R11FRRE6
RLR20C5R11FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5R11FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5R11FRRE6.pdf
Availability of RLR20C5R11FRRE6
QUANTITY
RLR20C5R11FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5R11FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C5R11FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5R11FRRE6
Related LinksRLR20C5, RLR20C5R11FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5R11FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C5R11FRRE6
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 20AWG BLK 500' datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V JB 0402 datasheet.pdf